Mravlja kiselina u urinu – biomarker za rano otkrivanje i procenu progresije Alchajmerove bolesti?
Za dijagnozu progresije Alchajmerove bolesti do sada su se koristili različiti biomarkeri u plazmi (Ab40, Ab42, Ab42/Ab40, T-tau, P-tau181 i P-tau181/T-tau). Da li mravlja kiselina, metabolički produkt endogenog formaldehida, čije nagomilavanje u organizmu ima uticaj na razvoj Alchajmerove bolesti, može biti sredstvo za njeno rano otkrivanje?
Istraživanje je sprovedeno na uzorku od 574 učesnika, podeljenih u 5 grupa prema nivou kognitivnog propadanja (71 sa normalnim kognitivnim nalazom, 101 sa subjektivnim kognitivnim opadanjem, 131 sa minimalnim kognitivnim oštećenjem, 158subjektivnim kognitivnim opadanjem, 131 sa minimalnim kognitivnim oštećenjem, 158 sa blagim kognitivnim oštećenjem, 113 sa Alchajmerovom bolešću). Kod svih ispitanika meren je nivo mravlje kiseline u urinu, nivo kognitivnog oštećenja, nivo biomarkera progresije Alchajmerove bolesti. Kognitivna procena napravljena je primenom Mini-Mental State Examination – MMSE (kineska verzija Adenbrukovog kognitivnog pregleda ACE-III) i Montrealske kognitivne procene – Basic (MoCA-B). Rezultati analize pokazali su da nivoi mravlje kiseline u urinu rastu paralelno sa stepenom kognitivnog oštećenja, na šta ukazuje visokosa stepenom kognitivnog oštećenja, na šta ukazuje visoko statistički značajna i obrnuto proporcionalna korelacija nivoa mravlje kieline u urinu i rezultata kognitivnih testova. Ove veze su jače i pravilnije nego one koje se registruju između nivoa mravlje kiseline i drugih biomarkera u plazmi.
Više informacija i reference možete pročitati na linku.
Najnovije medicinske informacije dostupne na jednom mestu – savremene medicinske prakse, tekstovi vrsnih stručnjaka, novosti iz sveta medicine i još mnogo iznenađenja čekaju vas u besplatnoj verziji Galenika Medical Journal-a koji možete preuzeti na linku.
Leave a reply