Da li je mikroplastika realna opasnost po čovečanstvo?

Plastika je uobičajena komponenta u mnogim predmetima koje koristimo u svakodnevnom životu. Iz godine u godinu proizvodnja predmeta od plastike raste, ali ne i procenat reciklaže. S druge strane za razgradnju plastike potrebno je od 100 do 1000 godina! Sitne čestice veličine između 1 mikrometra i 5 milimetara, koje nastaju razgradnjom (mikroplastika), prisutne su u vazduhu koji udišemo, vodi koju pijemo, predmetima koje dodirujemo i hrani koju jedemo, te je izloženost ljudi neizbežna. Čestice plastike manje od 20 mikrometara, koje su premale da bi se videle golim okom, mogu da prođu kroz ćelijsku membranu i da se akumuliraju u tkivima. Prethodna istraživanja otkrila su mikroplastiku u debelom crevu, fecesu, placentnom tkivu, ljudskoj krvi, a nedavno i u plućima. Izlaganje mikroplastici izaziva upalu, ćelijsku smrt i oštećenje DNK kod laboratorijskih životinja i ćelijskih kultura. Toksičnost za ljudske ćelije od inhalirane mikroplastike zavisi od vrste plastike, nivoa izloženosti, oblika čestica, veličine, apsorbovanih zagađivača i spiranja aditiva prisutnih u plastici. 

Studija koju preporučujemo ispitivala je prisustvo mikroplastike u ljudskom plućnom tkivu dobijenom od 11 bolesnika kod kojih je izvršena operacija pluća (HOBP, rak). Prisustvo mikroplastike istraživači su analizirali mFTIR spektroskopijom, koja detektuje čestice veličine od 3 mikrometra. Rezultati studije upozoravaju na opasnost sa kojom se moramo suočiti!

Referenca:

Jenner LC, Rotchell JM, Bennett RT, Cowen M, Tentzeris V, Sadofsky LR, et all; Detection of microplastics in human lung tissue using mFTIR spectroscopy. Sci Total Environ. 2022 Jul

20 83:2154007

Više informacija možete pročitati na linku.
Najnovije medicinske informacije dostupne na jednom mestu -savremene medicinske prakse, tekstovi vrsnih stručnjaka, novosti iz sveta medicine i još mnogo iznenađenja čekaju vas u besplatnoj verziji Galenika Medical Journal-a koji možete preuzeti na linku.

Leave a reply