EFEKAT SPIRONOLAKTONA NA KRVNI PRITISAK KOD PACIJENATA SA RIZIKOM OD RAZVOJA SRČANE INSUFICIJENCIJE
Nekontrolisani krvni pritisak (KP) povećava rizik od razvoja srčane insuficijencije (SI).
U aprilu 2021. u časopisu European Heart Journal, objavljeni su rezultati prospektivne, multicentrične randomizovane studije HOMAGE (Heart OMics in Aging) koja je uključila pacijenate sa rizikom razvoja SI i arterijske hipertenzije u anamnezi. Pacijenti su bili podeljeni u dve grupe, jedna je bila na terapiji spironolaktonom, dok je kontrolna grupa bila na uobičajenoj antihipertenzivnoj terapiji (ACEI, ARB, ß-blokatori, Ca-blokatori, tiazidi).
Nakon 9 meseci u grupi pacijenata na standardnoj antihipertenzivnoj terapiji, zabeleženo je sniženje sistolnog KP za -3.3 mmHg, a dijastolnog KP za -1.3 mmHg. dok je u grupi pacijenata na spironolaktonu zabeleženo sniženje sistolnog KP za -13.2 mmHg, dijastolnog KP za -4.4 mmHg, što predstavlja značajnu razliku u korist ove grupe pacijenata (tabela u nastavku).
U zaključku ove studije navodi se da je spironolakton imao klinički značajan efekat na sniženje KP i treba ga uzeti u obzir pri snižavanju KP kod pacijenata kod kojih postoji rizik od razvoja SI.
Spironolakton je bio mnogo efikasniji kod pacijenata sa nižim vrednostima renina u plazmi.
Studija je takođe sugerisala na direktan anti-fibrotički efekat spironolaktona, koji je nezavisan od visine KP.
Spironolakton je bio primenjen u dozi 25–50 mg/dnevno. KP je meren ambulantno na početku studije, nakon mesec dana i nakon 9 meseci.
Veći procenat ispitanika (36%) na spironolaktonu imao je regulisan KP <130/80 mmHg, u odnosu na kontrolnu grupu (26%).
HOMAGE studija je obuhvatila 527 pacijenata, prosečne starosti 73 godine (69-79), 26% su bile žene, a preko 75% imalo je istoriju hipertenzije. Pacijenti sa višim KP su bili stariji, sa dijabetesom, ređe sa bolestima koronarnih arterija, sa većom masom i zapreminom LK.
Glavni kriterijum za iskjučivanje ispitanika bila je vrednost glomerularne filtracije <30mL/min/1.73 m2, nivo kalijuma u serumu >5.0mmol/L, ejekciona frakcija leve komore <45%, dijagnoza SI ili terapija diureticima Henleove petlje i atrijalna fibrilacija/flater.
Izvor: Ferreira JP et al.. Spironolactone effect on the blood pressure of patients at risk of developing heart failure: an analysis from the HOMAGE trial. Eur Heart J Cardiovasc Pharmacother. 2021 Apr 2:pvab031.