Farma trendovi u AI eri

Prema najnovijim globalnim istraživanjima, 95% farmaceutskih kompanija ulaže u mogućnosti veštačke inteligencije (AI), dok AI tehnologija smanjuje vreme potrebno za razvoj novih lekova sa 5-6 godina na samo godinu dana. Za farmaceutske kompanije, AI transformiše i unapređuje način na koji se lekovi razvijaju, proizvode i distribuiraju. Pogledajmo neke od ključnih prednosti.

Miloš Nikolić, direktor IT sektora, Galenika

AI postaje posebno korisna u procesu razvoja lekova jer AI algoritmi analiziraju ogromne skupove podataka (genomske, kliničke, itd.) da bi identifikovali potencijalne kandidate za lek, predvideli efikasnost i optimizovali molekularne strukture. Mašinsko učenje ubrzava pretklinička istraživanja, smanjujući vreme i troškove. Primenom AI, značajno se smanjuje vreme potrebno za razvoj, ispitivanje i testiranje. Kao najveća prednost AI algoritama, očekuje se da će biti primenjivi i za razvoj lekova za buduće bolesti.

AI optimizuje farmaceutske proizvodne procese kroz prediktivno održavanje, kontrolu kvaliteta i robotsku automatizaciju. U lancu snabdevanja, veštačka inteligencija poboljšava predviđanje potražnje, upravljanje zalihama i logistiku, obezbeđujući dostupnost lekova i smanjuje otpad. Blockchain tehnologija integrisana sa veštačkom inteligencijom poboljšava transparentnost lanca snabdevanja. IT obezbeđuje integraciju industrijskih IoT (Internet-of-Thing) uređaja i platformi, kao i platformi za analizu podataka u realnom vremenu i bezbedne komunikacione mreže.

AI analizira podatke specifične za pacijente kako bi omogućio personalizovane planove lečenja, predvideo rizik od bolesti i poboljšao adekvatnu upotrebu lekova. Digitalne zdravstvene aplikacije i platforme za telemedicinu koje pokreće veštačka inteligencija olakšavaju daljinsko praćenje pacijenata i virtuelne konsultacije ali i ranu dijagnostiku ili povećan rizik od određenih bolesti.  

Za Galeniku, digitalizacija poslovanja i uvođenje AI alata predstavlja kontiniuranu investiciju. Planiramo interni eksperiment sa GenAi chat-botom koji treba da postane neka vrsta HelpDesk agenta za zaposlene, a u planu je i uvođenje digitalizovane proizvodnje u Cloud-u, što će omogućiti povezivanje udaljenih proizvodnih sistema u jednu sveobuhvatnu platformu pomoću koje će se centralizovano upravljati svim procesima.

AI definitivno inspiriše i podstiče promene, te me čini neizmerno ponosnim što radim za kompaniju koja je već 80 godina simbol transformacije i koju inovacije inspirišu i čine odlučnom da traje kroz budućnost.

Miloš Nikolić
Direktor sektora informacionih tehnologija
Galenika

Intervju je realizovan za magazine Nedeljnik i Nedeljnik.rs

Leave a reply